Artık radyasyonun zararlı etkilerinden
korunabilirsiniz

Radyasyondan Korunma

Radyasyon Nedir?

Günümüzde, Elektromanyetik radyasyona aşırı derecede maruz kaldığımız bir yaşam tarzı içerisinde yaşamaktayız. İlgili alanlara devamlı olarak maruz kalmamız bedensel ve zihinsel yapımız ve bütünlüğümüz üzerinde zararlı etkiler oluşturmakta, sağlığımızın bozulmasına neden olmaktadır.Radyasyonun zararlı etkilerinden korunmadan bahsederken öncelikle radyasyonun ne olduğu ve kaç çeşit radyasyon çeşidinin mevcut olduğunun idraki önem arz etmektedir.

Radyasyon terim olarak «yayılım» anlamını taşımaktadır. Ancak bu yayılım zararlı veya besleyici destekleyici olabilmektedir. Radyasyon, iyonize ve non-iyonize ikiye ayrılabildiği gibi, kozmik, jeopatik ve teknik radyasyon gibi kategorilere de ayrılmaktadır. Radyasyon herhangi bir şeyin içerisinden geçerek akan enerji olarak ifade edilebilir. Güneşten yayılan ışık, radyo istasyonundan yayılan radyo sinyalleri veya ütünüzden yayılan ısı, bunların hepsi radyasyonun çeşitliliğini ifade etmektedir.Taşıdıkları enerji miktarına göre tüm radyasyonları tek bir çizelgede ifade edecek olursak, bu Elektromanyetik Spektrum çizelgesi olarak karşımıza çıkacaktır.

Elektromanyetik Spektrumun (EM) düşük enerji taşıyan ve uzun dalga boyuna sahip olan ucunda radyo dalgaları, ısı dalgaları, görünür ışık gibi yayılımlar “non-iyonize“ (iyonize olmayan) radyasyon grubuna girer. Öte yandan zararlı bir takım etkileri olan ultraviyole ışınları, X ışınları ve gamma ışınları gibi yayılımlar ise EM Spektrumun diğer ucundadırlar ve kısa dalga boyuna sahip yüksek enerjili radyasyon grubuna girerler. Bu tarz radyasyon yayılımlarına ise “İyonize Radyasyon” denir.

3G, baz istasyonları, elektriksel cihazlardan yayılan radyasyon (TV, cep telefonu, v.b.), kablosuz internet gibi “non-iyonize” radyasyonda devamlı maruz kalınması durumunda sağlık açısından ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Teknik Radyasyon

Teknik radyasyon, günümüzde kullanmakta olduğumuz elektrik ve elektronik ekipmanların kullanımı sonucu maruz kaldığımız radyasyondur. Her yaş kesiminden insan ilgili radyasyona devamlı olarak maruz kalmaktadır. Özellikle çocuklar üzerinde son derece tehlike arz eden bir durum olmasına karşın teknik radyasyon yetişkinler içinden son derece tehlikelidir.

Elektrik santralleri, baz istasyonları, radyo, televizyon, cep telefonu, bilgisayar, laptop, İpad, mikro-dalga fırın, elektrikli ocaklar, fırın, elektrikli ısıtıcılar, elektrikli battaniye, kablosuz internet bağlantıları, 3G v.b.

Bioprotector >>

Elektromanyetik Bio-korunma Teknolojisi

Bioprotector >>