Profesyonel Seri
Darkfield Microscope (Karanlıkalan Mikroskobu)
DFM (Darkfield Microscope)

Karanlık alan mikroskobu uzun yıllardır mevcut olan ve yaklaşık 100 yıldır bir takım örneklerin tahlillerinde kullanılan bir mikroskop türüdür. Karanlık Alan denilmesinin ana sebebi örnek maddelerin çevresinde helezonik bir ışık hüzmesi yaratarak karanlık alan üzerinde tespit ilkesi ile çalışmasıdır. Karanlık Alan Mikroskobu sayesinde normal şartlar altında görünmez olarak nitelendirilen bir takım partiküller ışık yansıması ile görünür hale gelmektedir. Kan herhangi bir periferik yaymaya maruz bırakılmaz ve doğrudan bir damla kan üzerinden gerçekleştirilen bir analiz yöntemdir. Bu nedenle Canlı Kan Analizi adını almıştır.

Karanlık alan uygulamalarının tarihsel geçmişi ile alakalı birçok teknik ve medikal çalışmalar olmakla beraber kan morfolojisi ve karanlık alan canlı kan analizlerine dair en büyük duayen bilim adamı Prof. Dr. Günther Enderlein’dır. Karanlık alan ilüminasyonu aydınlık alan mikroskop uygulamalarına nazaran objelerin ve partiküllerin canlı kan üzerinde daha keskin bir biçimde görülebilmesini sağlar. Lükositler, yapılarında ki granüllerin refractile içeriklerden ötürü çok daha net görünürler. Bunun yanı sıra, çok ufak trombositler çok temiz olarak gözlenebilirler. Hücrelerin amibimsi hareketleri net olarak görüldüğü gibi eritrositler de hücresel membranlarının refractile yapıları gereği net olarak görülüp incelenebilirler.

Karanlıkalan Hakkında Daha Fazlası >>

Temel Özellikler


Sıkça Sorulan Sorular

DFM (Darkfield Microscope) Ne Cihazıdır?
DFM – Darkfield Microscope, Karanlık Alan Mikroskop ekipmanıdır. Canlı kan analizinde doktor ve sağlık profesyonllerince kullanılan bir medikal cihazdır.
DFM (Karanlık Alan Mikroskobu) Kimler Kullanabilir?
Karanlık Alan Mikroskobunu, DFM eğitimi almış hekimler ve mikrobiyologlarca kullanılabilir. DFM bir damla kan üzerinden gerçekleştirilen canlı kan analizi cihazıdır ve özel eğitimler sonucunda kullanılabilen bir ekipmandır.
Karanlık Alan Mikroskobunun diğer Mikroskoplardan Farkı Nedir?
Karanlık Alan Mikroskobu, karanlık alan kodansörü aracılığı ile medyumun çevresinde bir kontrast yaratarak karanlık bir arka plan görüntüsü sunarak obje ve içeriklerin daha net olarak görünmesini sağlar. Bünyesinde bulunan dijital/analog kamera aracılığı ile imaj/görüntü ekrana yansıtılarak okunabilmektedir.
Karanlık Alan Mikroskobisi Nedir?
Karanlık Alan Mikroskobu sayesinde normal şartlar altında görünmez olarak nitelendirilen bir takım partiküller ışık yansıması ile görünür hale gelmektedir. Kan herhangi bir periferik yaymaya maruz bırakılmaz ve doğrudan bir damla kan üzerinden gerçekleştirilen bir analiz yöntemidir. Bu nedenle Canlı Kan Analizi adını almıştır. İlgili metotla, kanda tespit edilen değişiklikler belirlenerek önleyici ve bütünleyici bir yaklaşımla sağlığın idame ettirilmesi ve yaşam tarzı değişikliği ile diyetetik uygulamalarla olası bir takım problemler ortaya çıkmadan engellenebilmektedir.
Karanlık Alanda Neler Görülür?
Alyuvar ve Akyuvarların durumu, lökositler ve hücresel aktiviteler, kan plazmasındaki değişimler, fibrinler, kan yağ ve protein durumu, elektromanyetik kirliliğin alyuvarlar üzerindeki olumsuz etkileri, mikro organizmalar, kandida ve diğer mikrop ve bakteriler, hücre içi parazit, mikoplazma, kristaller (ürik asit ve kolesterol), ağır metaller (kadmium v.b.) birçok içerik canlı kan analizi ile karanlık alan altında görülebilmektedir.